Kontingent og medlemskab

I overgangen til den nye hjemmeside er det desværre ikke lykkedes at få en fyldestgørende oversigt over aktive medlemmer, som vi har kunnet oprette på den nye side. Jeg vil derfor her gennemgå arbejdsgangen for medlemmer, som har betalt kontingent i 2023, og for tidligere medlemmer, som ønsker at blive medlem på ny.

Medlemmer 2023:

Gå ind på  www.danskselskabforspiseforstyrrelser.dk og vælg “Log ind” øverst til højre. Tryk derefter på “mistet din adgangskode?“. På den næste side skriver du den email-adresse som du har brugt til dit medlemskab og trykker på “nulstil adgangskode“.

Du vil nu få tilsendt et link til din mail, hvor du kan gå ind og oprette en ny adgangskode og derefter logge på hjemmesiden, hvor du får adgang til bl.a. tilmelding til medlemsmødet i november 2023.

I det tilfælde, at der kommer en besked om at du har indtastet “Ugyldigt brugernavn eller email”, når du har trykket på “nulstil adgangskode”:

Find dokumentation for din betaling af kontingentet for 2023 (screenshot af trækningen i mobilbank/netbank) og send det til kasserer@danskselskabforspiseforstyrrelser.dk. Gå derefter ind på hjemmesiden og opret dig som bruger inkl betaling af medlemskab for 2023 (samt oprettelse af det dertil koblede løbende abonnement / automatisk trækning af kontingent).

Pengene for kontingentet bliver ikke trukket på ny – det kræver en manuel handling fra mig, som jeg sørger for at afvise, når jeg har dokumentation for at kontingentet allerede er betalt.

Ny (evt. tidligere) medlem:

Gå ind på  www.danskselskabforspiseforstyrrelser.dk og tryk på “Medlemmer” og derefter “Indmeldelse” og følg vejledningen derfra.

EAN og kontingent:

På nuværende tidspunkt er det ikke muligt at betale kontingent med EAN nr. Det skyldes, at kontingentet er prioriteret koblet sammen med automatisk trækning, som har været en prioritet gennem efterhånden nogle år. Vi ved, at der er nogle af jer, som har brug for at kunne betale med EAN, og vi er i gang med at undersøge muligheden for at kunne tilbyde det som en løsning. Indtil videre må I dog afvente.

I tilfælde af behov for at kunne tilmelde sig medlemsmødet 2023 samt betale kontingent for 2023 via EAN, må der for nuværende sendes mail til kasserer@danskselskabforspiseforstyrrelser.dk. Vi vil derefter se på at finde en løsning.

150 150 Dansk Selskab for Spiseforstyrrelser